• 11/10/2015

Kilpailun tulokset

Kilpailusarja A (1990 syntyneet ja sitä nuoremmat)

Jaettu I palkinto Tuomas Siddall (s. 1996), Sibelius-Akatemia, 4500 euroa

Jaettu I palkinto Jalmari Lintunen (s. 1994), Sibelius-Akatemia, 4500 euroa

III palkinto Henri Sakki (s. 1990) Tampereen ammattikorkeakoulu/Sibelius-Akatemia 1000 euroa

 

Kilpailusarja B (1998 syntyneet ja sitä nuoremmat )

I palkinto Mikko Antila (s 1998), Tampereen konservatorio, 2000 euroa

Jaettu II palkinto Teodor Hirvoja (s. 1999), Tallinna Nomme Muusikakool, 1000 euroa

Jaettu II palkinto Leevi Lehtonen (s. 2000), Tampereen konservatorio, 1000 euroa

Jaettu III palkinto Kristian Lindeman (s. 2001) Tampereen konservatorio, 500 euroa

Jaettu III palkinto Tyko Tamminen (s. 2003) Itä-Helsingin musiikkiopisto 500 euroa

Tuomariston erityismaininta ja mallettipalkinto:
Paavo Tiittanen
Lennu Vuolanne

 

 

  • 09/10/2015

Sarja A, finaali

Finaaliin valitut kilpailjat:

  • Tuomas Siddall
  • Jalmari Lintunen
  • Henri Sakki

Finaali kuullaan Pyynikkisalissa sunnuntaina 11.10. klo 12.00

  • 09/10/2015

Sarja B, finaali

Finaalissa soittavat kilpailijat:

1. Kristian Lindeman
2. Tyko Tamminen
3. 
Olavi Kauppila
4. Leevi Lehtonen
5. T
eodor Hirvoja
6. Veeti Poutanen
7. 

Lennu Vuolanne
8. Paavo Tiittanen
9. Mikko Antila
10. Aku Autio

Finaali kuullaan Pyynikkisalissa lauantaina 10.10. klo 14.00

  • 08/10/2015

Sarja A, II kierros

Toiselle kierrokselle valitut kilpailjat:

1. Kasper Grøn
3. Pietari Huhtinen
6. Tuomas Siddall
9. Eppu Hietalahti
11. Tiia Toivanen
12. Jalmari Lintunen
13. Henri Sakki

II kierros kuullaan Pyynikkisalissa perjanataina 9.10. klo 18.00

  • 28/09/2015

Kilpailujärjestys on arvottu

Kilpailusarjojen esiintymisjärjestys on arvottu:

A-sarja
1. Kasper Grøn
2. Mauri Myllys
3. Pietari Huhtinen
4. Yan Wu
5. Tuomas Marttila
6. Tuomas Siddall
7. Kalle Hakosalo
8. Sami Tammilehto
9. Eppu Hietalahti
10. Carl David Österberg
11. Tiia Toivanen
12. Jalmari Lintunen
13. Henri Sakki

B-sarja
1. Kristian Lindeman
2. Tyko Tamminen
3. Eliel Sinnemäki
4. Olavi Kauppila
5. Leevi Lehtonen
6. Teodor Hirvioja
7. Miina Heinonen
8. Veeti Poutanen
9. Lennu Vuolanne
10. Aino Valkeapää
11. Paavo Tiittanen
12. Mikko Antila
13. Aku Autio

 

Lisäksi katselmussarjan esiintyjät on jaettu kahdelle päivälle seuraavasti (ei vielä esiintymisjärjestys!):

perjantai 9.10.
Axel Abbes, Elli Helminen, Oskari Kangasniemi, Hilppa Kivimäki, Jetro Klinga, Aada Martikainen, Eemeli Parkkinen, Sohvi Peltola, Lauri Toivola, Duo Matinlompolo – Hautamäki, Pirkkala Percussion, Ylä-Satakunnan musiikkiopiston rumpuryhmä, Iskuryhmä, PPPercussion JR

lauantai 10.10.
Aapo Aatsinki, Joona Hakala, Niko Kangasniemi, Eero Länsipuro, Virve Pietilä, Viljami Putkisaari, Ilmari Ruohoniemi, Aatu Siitonen, Onni Yli-Petäys, Trio Kangasniemi – Ruohoniemi – Ankkuri, Valkeakosken lyömäsoitinensemble, Valkeakosken lyöjät, Duo Setälä – Kiviniemi, Duo Kati & Mikaela, Musiikkikoulu Onnin lyömäsoitinpartio

  • 25/09/2015

Runsaasti ilmoittautuneita

Kilpailusarjojen A ja B osanottajamäärä on kaksinkertaistunut vuonna 2012 järjestetystä ensimmäisestä kilpailusta. Kummassakin sarjassa kisaa nyt 14 soittajaa ja mukana on kilpailijoita Ruotsista, Tanskasta, Italiasta, Espanjasta ja Virosta. Katselmukseen ilmoittautui määräaikaan 15.9. mennessä 29 soittajaa jaa ryhmää.
Sarjassa A kilpailevat vuonna 1990 syntyneet ja sitä nuoremmat soittajat, sarjassa B vuonna 1998 syntyneet ja sitä nuoremmat soittajat. Rahapalkintoja sarjoissa A ja B jaetaan yhteensä 15000 €. Lisäksi kilpailun yhteydessä kuullaan avoin katselmussarja ilman ikärajoituksia.
Tuomareina kilpailusarjoissa toimivat lyömäsoitintaiteilijat Tim Ferchen, She-e Wu (US) ja Miquel Bernat (ES) sekä finaalissa kapellimestari Santtu-Matias Rouvali.
Kilpailupäivien musiikillista antia täydentää kansainvälisten tuomareiden She-e Wun ja Miquel Bernatin konsertti Pyynikkisalissa lauantaina 10.10. klo 19.00.
Majaoja-lyömäsoitinkilpailun tavoitteena on vahvistaa lyömäsoittimien asemaa instrumenttiryhmänä sekä edistää niiden opetusta ja opiskelua. Lyömäsoitinkilpailu haluaa myös laajentaa yleistä tietoisuutta lyömäsoittimista ja niiden käytöstä.
  • 23/09/2015

Seuraa kilpailun etenemistä:

#majaojapercussion: Facebook, Instagram

  • 03/03/2015

Ilmoittautuminen avattu

Tampereen konservatorio, Tampereen ammattikorkeakoulun musiikin koulutus sekä Majaoja-säätiö järjestävät yhteistyössä Taideyliopiston Sibelius-Akatemian ja Porin Palmgren-konservatorion kanssa Majaoja-lyömäsoitinkilpailun Tampereen Musiikkiakatemialla 8. – 11.10.2015. Kilpailu järjestetään nyt toista kerta ja se kasvaa Pohjoismaiden ja Baltian maiden laajuiseksi.

Ilmoittautuminen kilpailuihin on päättynyt.